„Pazi, knjiga!“ u našoj školi

U sklopu Festivala knjige i književnosti „Pazi, knjiga!“ 30. listopada u našoj školi je gostovala književnica Andrijana Grgičević, također nekadašnja učenica naše škole.

Na školskom igralištu je našim drugašima predstavila dvije svoje slikovnice „Potraga za pravom čokoladom“ i „Što sam sve naučio do škole (i to sâm)“, dok je sedmašima predstavila roman „Srcohvat“. Uz oduševljenu publiku, tu je bila i njena bivša učiteljica Mirna koja je, puna ponosa, slušala Andrijanu koja je predstavila svoj bogati književni opus. Osim što dobro piše, Andrijana Grgičević je i sjajna animatorica tako da se publika, iako na propisanoj distanci od gostujuće spisateljice, odlično zabavljala.

Andrijana Grgičević rođena je 1977. u Makarskoj. Filozofski fakultet završila je u Zadru. Radi raznorazne poslove, redom izvan struke, koji joj uglavnom donose divna prijateljstva i čudnovate inspiracije. Piše, piskara, izmišlja i zamišlja od sedme godine.

Kratka priča „Artičotok” objavljena je u online zbirci priča “Otok s pričom”.

Dramski tekst “Stonoga Goga” dobio je treću nagradu „Mali Marulić” 2016. godine. te sljedeće godine uprizoren u krasnu predstavu, u izvedbi Gradskog kazališta lutaka Split i Teatra Poco Loco.

Drugi dramski tekst, „Tečaj filozofije za Blesivjetra i Naopakoka”, koji obrađuje temu ruganja, na opće oduševljenje svojih protagonista osvaja prvu nagradu Tena, koju utemeljuju HDKDM i Lutkarsko proljeće. Igrokaz je objavljen 2018. g.

Slikovnica „Potraga za pravom čokoladom“ objavljena je krajem 2019. g. u izdanju Luxora iz Solina, a nadahnuta je čokolatjerom šjor Marinkom Biškićem, vlasnikom najbolje tvornice čokolade u Europi. Ilustratorica joj je Maja Biondić.

Također, dramski tekst „Uštimamac“ osvaja treću nagradu natječaja „Mali Marulić“ 2020. g. Tekst, osim osnovne radnje, jezično priziva Mediteran kakav je nekad bio, stavljajući jednom liku u usta jezični iskaz Miljenka Smoje, Jakše Fiamenga i stihove velikog Olivera.

Dječji roman „Srcohvat“ (moje najdraže i najosobnije djelo, kako ona kaže) objavljen je u izdanju HDKDM na proljeće 2020. Srcohvat je čudesno i fantastično mjesto, pustolovni roman koji oslikava obitelj u kojoj je jedno od troje djece autistični dječak, no koja je zapravo jedna posve sretna obitelj, točno takva kakva jest.

Slikovnica „Što sam sve naučio do škole (i to sâm)“ objavljena je u svibnju 2020. g u izdanju IBIS grafike. Ilustratorica joj je divna Vanda Čižmek.

Autorica je priče „Klupa za skupa“, koju objavljuje u video izdanju, a snimljena je u suradnji s njezinom ponosnom prvašicom. Svrha joj je pomoći u malim razgovorima s djecom o tome što je to autizam, kroz bajku i čudesnost, u kojoj ljubav i prijateljstvo uvijek nađu put.

Gostovanje književnice Andrijane Grgičević dio je školskih aktivnosti u sklopu obilježavanja Mjeseca hrvatske knjige kao i projekta Svatko od nas obogaćuje svijet.

objavio: Administrator   datum: 2. 11. 2020.