Nagradni izlet u Dubrovnik

Katehetski ured Splitsko-makarske nadbiskupije organizirao je jednodnevni nagradni izlet u Dubrovnik za ekipe koje su ostvarile najbolje plasmane na Nadbiskupijskom/Županijskom natjecanju iz Vjeronauka.

Nagrađeni za 2. mjesto, Tena Ivanac, Marieta Filipović, Margareta Vrcić i Damian Zelić sa svojim mentorom Tonijem Trutinom, radosni smo se uputili u subotnje jutro, 27. svibnja 2023. godine, u biser Jadrana, grad Dubrovnik.

Na početku našeg izleta, uživali smo u pogledu na Pelješki most. Dolaskom u Dubrovnik ugostile su nas redovnice službenice milosrđa u učeničkom domu Paola di Rosa gdje smo slavili svetu misu i ručali. Duhovno i tjelesno okrjepljeni, uz stručno vođenje posjetili smo muzej u sklopu franjevačkog samostana u središtu kojeg se nalazi prekrasni klaustar. Šetnjom Stradunom pogledi su zastali na crkvu sv. Vlaha, a srce tiho zamolilo Parca Grada da nas blagoslovi i štiti od bolesti grla i svakog drugog zla. Razgledavanje smo nastavili posjetom muzeju u sklopu dominikanskog samostana, šetnjom uz porat i palaču Sponza do katedrale Uznesenja Blažene Djevice Marije. Katedrala čuva bogatu riznicu u kojoj smo vidjeli relikvije za koje se vjeruje da su bile u dodiru s Isusom, Isusovu pelenicu i relikvije mnogih svetaca i blaženika. Na kraju našeg obilaska posjetili smo baroknu crkvu sv. Ignacija koja nas je zadivila svojom ljepotom. Sakralni prostor ispunio nam je duše svetim udivljenjem i potaknuo nas na sabranost i molitvu. Uslijedilo je slobodno vrijeme koje smo iskoristili za kupnju suvenira, okrjepu i šetnju.

Ispunjeni i zahvalni za viđeno, za nova znanja, iskustva i prijateljstva, radosni smo se vratili našim domovima sa željom da nam „Naša draga svetišta“, kako glasi naslov ovogodišnje teme Vjeronaučne olimpijade, ostanu trajan izvor i nadahnuće kršćanskog djelovanja.

Toni Trutin, vjeroučitelj

objavio: Maja Brzica   datum: 5. 6. 2023.