Jednodnevni izlet Klis - Sinj

U utorak, 9. svibnja 2023., učenici od 1. do 4.razreda u pratnji svojih učiteljica uputili su se na dugo očekivani izlet u Klis i Sinj.

Prva postaja bila je srednjovjekovna tvrđava Klis smještena u istoimenom naselju. Tijekom razgledavanja tvrđave smo saznali da je Klis u 9. stoljeću bio sjedište hrvatskih knezova i kraljeva Trpimirovića, a kroz čitavo vrijeme ratova s Turcima igrao je ključnu ulogu. Upoznali smo se s vojničkim načinom života, protiv koga i na koji način su sve Klišani ratovali te koliko zapravo različitih vrsta oružja postoji. Čitavim razgledavanjem nas je oduševljavao predivan pogled s tvrđave na Split, okolna mjesta te otoke.

Put nas je dalje vodio do alkarskog grada Sinja. Najprije smo posjetili multimedijalni Muzej Sinjske alke gdje smo za početak uživali u filmu o povijesti same igre alke i Sinja, a zatim smo razgledali brojne izloške. Saznali smo tko sve može postati alkar te na koji način se alkari, ali i sam grad Sinj pripremaju za tu posebnu manifestaciju. Na kraju smo zaigrali poučne računalne igre te zaključili da je ovo jedan od zabavnijih muzeja koje smo posjetili. Laganom šetnjom centrom grada smo stigli do naše iduće sinjske postaje - Svetišta Gospe sinjske. Naša vodička Mirela nas je još jednom podsjetila na posebnu ljubav i privrženost Sinjana prema Gospi u što smo se i sami uvjerili u ovoj predivnoj crkvi.

Nakon svetišta smo se uputili na izletište Mustang na kojem smo već lagano umorni pojeli ukusan ručak. Ipak vremena za odmor nije bilo jer nas je nakon ručka čekala nova avantura - jahanje konja. Svi učenici su barem jednom zajahali konja, a oni koje je ispočetka bilo strah su vrlo brzo promijenili mišljenje. Nakon jahanja nam je ostalo još vremena za nogometnu utakmicu, meč badmintona, preskakanje laštika te hranjenje domaćih životinja na imanju.

Već lagano umorni smo se zaputili prema našim Brelima u koja smo se vratili u popodnevnim satima. Zaključili smo da naš zavičaj obiluje predivnom prirodnom i kulturnom baštinom te da se ne mora daleko ići da bi vidio i naučio nešto novo. Jedva čekamo novi izlet!

Marijana Jerković, učiteljica razredne nastave

objavio: Maja Brzica   datum: 12. 5. 2023.