Legende mog mjesta

Učenici 4. razreda su tijekom ožujka sudjelovali u razrednom projektu u kojem su se pobliže upoznali s breljanskim legendama.

Najprije su se trebali kod svojim roditelja, baka i djedova raspitati koje se sve legende vežu uz Brela. Kada su saznali da se uz njihovo mjesto veže čak pet legendi, podijelili su se u skupine te je svaka skupina imala za zadatak saznati što više informacija i zanimljivosti o pojedinoj legendi. Učenici su se potrudili te su se raspitali gdje god su stigli samo da bi saznali što više o breljanskoj legendi o kojoj pišu. Zatim su na satu Prirode i društva u skupinama radili plakat za svaku legendu, a potom ga i prezentirali čitavom razredu te tako upoznali razred s pojedinom legendom i pričom koja se krije iza nje. Tako su saznali za Šakana i Šorka, čudovišta kojima su se plašila mala djeca, upoznali smo se s nesretnom ljubavnom pričom koja stoji iza Kamenih svatova, tj. Nevistine stine, doznali smo da se uz Brela veže i legenda o crnokosoj vili koja izranja na Vruji na Staru godinu, a posljednja skupina nas je upoznala s Pelegrinom, morskim gradom koji izranja iz mora na sam Božić. Nakon prezentacije učenici su na satu Likovne kulture izrađivali stripove za svaku legendu.

Učenici su zaista uživali u ovom projektu, jer su napokon saznali tko su zapravo ta čudovišta kojima su ih plašili kada su bili mali, dobili su odgovor na pitanje zašto se Nevistina stina baš tako zove te koje se legende vežu uz Božić te Staru i Novu godinu. Lijepo je znati da naše mjesto ima zanimljivu prošlost pa makar ona bila i samo legenda.

Marijana Jerković, učiteljica razredne nastave

objavio: Maja Brzica   datum: 18. 4. 2023.