Dan broja PI

U matematici postoji jedan poseban broj, toliko poseban da čak ima svoj dan. Naime, 14. ožujka se obilježava dan broja Pi (𝝅).

Broj Pi (označavamo ga grčkim slovom π) predstavlja omjer opsega i promjera kružnice. Njegova vrijednost zaokružena na dvije decimale iznosi 3.14. Zato se baš datum 14.3. odredio kao dan broja Pi. Taj fascinantni beskonačni broj nije zanimljiv samo matematičarima, jer je njegova primjena daleko šira – koristi se u medicini, arhitekturi, građevinarstvu, astronomiji… i još cijelom nizu područja.

I ove godine smo u našoj školi obilježili Dan broja PI. Obilježavanje je trajalo desetak dana tijekom kojih su se učenici upoznali s brojem PI i primijenili ga na školske projekte koje su radili tokom godine: Mjerenjem upoznajmo našu školu i Geometrijom stvaramo umjetnost. Učenici su vrijedno izrađivali  umjetničke radove, a okušali su se i u fotografiji, pa su pronalazili geometrijske oblike i simetrije u prirodi i fotografirali ih. Na sam dan obilježavanja broja PI 14.3. organizirali smo razna natjecanja među kojima je bilo i natjecanje u crtanju kružnice.

Josipa Juranović, učiteljica Matematike

objavio: Maja Brzica   datum: 16. 3. 2023.