Obilježili smo Dan ružičastih majica

Svake godine zadnje srijede u veljači obilježava se Dan ružičastih majica – dan posvećen borbi protiv vršnjačkog nasilja. Ove godine je to 22. veljače. Međutim, budući da su učenici taj dan bili na praznicima, mi smo ga obilježili 28. veljače raznim aktivnostima.

Osim što su učenici i djelatnici odjenuli ružičaste majice u znak podrške žrtvama nasilja, svaki razrednik je sa svojim razredom kroz različite aktivnosti obilježio taj dan.

Učenici prvog razreda su slušali i čitali pjesmu „Ne rugaj se“. Razgovarali su o pjesmi koja je bila uvod za upoznavanje učenika s početcima obilježavanja ovog dana. Učenici su dobili predložak majice koju su izrezivali i lijepili na papir. Majicu su drvenim bojicama bojali u ružičastu boju te su flomasterima ispisivali lijepe, pozitivne riječi. Razrednica drugog razreda je dala zadatak učenicima da napišu poruke na temu nasilja, odnosno nenasilja, što su oni uspješno odradili. Također su djeca samostalno iznosila ono što znaju o tom danu. Treći razred je naučio razlikovati vrste nasilja, kako reagirati i potražiti pomoć u slučaju nasilja, te su pjevali pjesmu „Nasilje nije hrabrost“ i likovno se izražavali na tu temu. Učenici četvrtog razreda su pogledali kratki edukativni film u kojem se spominje jedan od najaktualnijih načina vršnjačkog nasilja - nasilje preko interneta. Učenici su imali zadatak zamisliti sebe kao tri različita lika - zlostavljača, zlostavljanog djeteta te zaštitnika. Pokušali su doći do odgovora zašto netko postaje zlostavljač, objasnili su osjećaje zlostavljanog djeteta te dali svoj prijedlog kako pomoći i zlostavljaču i zlostavljanom djetetu te su na kraju došli do zaključka da je najlakša uloga ujedno i najteža - uloga nečijeg zaštitnika, jer nije lako odlučiti se da ćeš baš ti biti taj koji će priskočiti u pomoć zlostavljanom djetetu. Zatim su se podijelili u skupine te je svaka skupina dizajnirala svoju ružičastu majicu s prigodnom porukom. Učenici petog razreda su upoznati s događajem od kojeg je sve krenulo i nakon kojeg se počeo obilježavati ovaj dan. Na ružičastim karticama su pisali poruke koje promiču zajedništvo, toleranciju, razumijevanje, suživot, solidarnost i sl. Nakon toga su sa svojim razrednikom razgovarali o napisanom te o uzrocima i posljedicama vršnjačkog nasilja. Razrednica  šestog razreda je s učenicima razgovarala o emocijama u vršnjačkim odnosima i rješavanju sukoba. Trebali su za određene situacije pronaći nenasilno rješenje, a u primjerima nasilja prepoznati uzrok i vrednovati rješenje, tj. osuditi nasilje. Učenici sedmog razreda su se prisjetili razloga obilježavanja Dana ružičastih majica te zašto je bitno taj datum obilježiti svake godine u školi i na koji način spriječiti razne vrste vršnjačkog nasilja. U posebno odgojno obrazovnoj skupini učenici su odjenuli ružičaste majice, izrađivali ružičaste majice od kolaž papira i bojali majice ružičastom bojom.

objavio: Tea Jerić   datum: 1. 3. 2023.