Predavanja o prevenciji ovisnosti

U sklopu obilježavanja Mjeseca borbe protiv ovisnosti, našu školu je 13. prosinca posjetio policijski službenik Odsjeka za prevenciju PU Splitsko-dalmatinske županije Ante Radoja i učenicima 4., 7. i 8. razreda održao zanimljiva predavanja.

Učenicima 4. razreda je održao predavanje pod nazivom  „Mogu ako hoću 1“ (MAH-1) koje je početni dio preventivnog programa „Zajedno više možemo“. Učenici su imali priliku saznati više informacija o samoj zadaći policije, koje sve poslove policajci obavljaju te koji sve rodovi policije postoje. Učenike je najviše zanimalo na koji način policajci otkriju tko je počinitelj nekog kaznenog djela te kako policijski psi uspijevaju pronaći drogu ili eksploziv. U drugom djelu predavanja su četvrtaši upotpunili svoja predznanja o raznim vrstama ovisnosti poput droge, alkohola, duhana i kockanja te o njihovim štetnim posljedicama. Također su naučili što učiniti u slučaju pronalaska predmeta za konzumaciju droga. Tijekom predavanja policajac Ante je učenike upoznao i o policijskom postupanju vezanom uz vandalizam i noćne izlaske, odnosno do kada djeca njihove dobi smiju navečer biti vani bez prisustva roditelja ili druge punoljetne osobe. Tijekom cijelog predavanja komunikacija između učenika i policajca Ante je bila vrlo dinamična te je pokazala kako ove teme učenicima nisu nepoznate i da jako dobro znaju koje posljedice mogu nastati ukoliko izaberu nepoželjna ponašanja. Na kraju predavanja su četvrtaši zaključili da je pametnije raznim vrstama ovisnosti reći NE ukoliko žele biti zdravi, uspješni, imati puno prijatelja i sretnu obitelj!

Nakon toga je gospodin Radoja učenicima 7. i 8. razreda održao predavanje na temu „Sigurnost djece na internetu i društvenim mrežama“. Na izuzetno zanimljivom i poučnom predavanju učenici su mogli naučiti o dobrim i lošim stranama interneta, nasilju na internetu, kako ga spriječiti, kako zaštititi osobne podatke i koje stvari nisu dopuštene i na što treba obratiti pažnju kad smo na internetu. Učenici su imali brojna pitanja za predavača pa je jedan školski sat prošao brzo. Zato se nadamo da će uskoro biti organizirano još ovakvih predavanja.

Marijana Jerković, učiteljica razredne nastave

Gracija Glavičić, učiteljica Hrvatskoga jezika

objavio: Maja Brzica   datum: 14. 12. 2022.