eTwinning nacionalne oznake kvalitete u 2022.

Tijekom školske godine 2021./2022. učenički eTwinning tim naše škole vrijedno je radio na brojnim projektima te smo dobili ukupno 7 oznaka kvalitete na nacionalnoj razini.

Naši eTwinneri su pod mentorstvom učiteljice Povijesti Valentine Lasić aktivno sudjelovali u 7 međunarodnih projekata s više partnerskih škola iz nekoliko europskih država (Italija, Poljska, Francuska, Turska, Grčka, Španjolska, Austrija, Litva). Pod mentorstvom učiteljice Hrvatskoga jezika Gorane Babić sudjelovali su u 6 međunarodnih projekata. Međutim, obzirom na ovogodišnju ograničenost prijava za oznake kvalitete na samo 4 projekta, učiteljica V. Lasić prijavila se za vrednovanje sljedećih projekata: Trace of the Past - Pride of the Future, On the tracks of Anne Frank, Web2.0, Let's celebrate international days, te za iste i dobila potvrdu uspješnosti kroz 4 oznake kvalitete na nacionalnoj razini. Učiteljica G. Babić prijavila je 3 projekta, za koje je također dobila nacionalnu oznaku kvalitete: Our favourite books as news (autorski projekt), Virtual Museum Night 2022 i On the tracks of Anne Frank.

Svaki mjesec provodile su se određene aktivnosti kao što su: prezentacija lokalnih kulturnih znamenitosti, nacionalne baštine, znamenitih osoba koje su obilježile nacionalnu povijest te nas zadužili svojim izumima i dostignućima, učili su o dječjim i ljudskim pravima prema Konvenciji UN-a, izradili Zid mira kroz poruke mira na raznim jezicima, putovali u prošlost kroz samostalan istraživački rad dnevnika i života Anne Frank te sudjelovali u Noći muzeja u virtualnom obliku. Noć muzeja povezali su s Danom sjećanja na holokaust prigodnom izložbom u školi i u virtualnom prostoru. Također su obilježili Valentinovo te pisali poruke i potpore na virtualnim plakatima vršnjacima iz Ukrajine. Svrha eTwinning projekta “Our favourite books as news” je bila populariziranje čitanja i poticanje razvoja medijske pismenosti kod učenika te razvoj digitalnih i jezičnih vještina. U projektu Virtual Museum Night europske su škole razmjenjivale ljubavne priče/legende poput one o Romeu i Juliji. Učenici su imali zadatak predstaviti priču/legendu iz jedne partnerske zemlje u stripu, videu, filmu, glazbi, umjetnosti, a zatim su za svaku priču izradili zbirke učeničkih radova, kao i zajedničke Instagram i Facebook profile likova iz legendi u Canva alatu. Posebna pozornost posvećena je usvajanju znanja i vještina korištenja novih didaktičkih alata (Biteable, Renderforest, Google slides, Prezi, Bookcreator, Breakyyourownnews, Canva) te razvoja kritičkog promišljanja i empatičnosti s obzirom na svakodnevnu izloženost djece medijima i mnoštvu informacija.

Svi projekti javno su prezentirani u školi u vidu izložbi otvorenih za javnost kao i na mrežnim stranicama škole i eTwinning platforme. Partnerske škole jednako su bile zastupljene, redovno se komuniciralo putem mrežnih platformi. Također, razmijenile su se božićne čestitke i pokloni, zadavali su se međusobni izazovi kroz koje su učenici usavršavali svoj engleski jezik prezentacijom postavljenih zadataka. Važnost razvijanja suradničkih vještina, očuvanja mira, njegovanje prijateljstva i prihvaćanje različitosti osnovne su vrednote koje njegujemo i razvijamo kod naših učenika na čiji rad i motiviranost smo posebno ponosni.

Prilikom provedbe projekata učiteljice su primjenjivale znanja i vještine o digitalnim alatima i inovativnim metodama poučavanja stečene na Erasmus mobilnostima u Pragu, Dublinu i Reykjaviku u sklopu projekta Let's improve our teaching koji naša škola provodi od 1.9.2019. do 31.8.2022. Vrijednost projekta je 12 659 eura.

objavio: Gorana Babić   datum: 27. 7. 2022.