Dalmatinski suvenir - Kamen Brela

Ono po čemu je naše mjesto poznato i van granica Lijepe naše je Kamen Brela, u narodu poznat i kao Šakan kamen. Naime, Šakanom je narod nazivao sredozemnu medvjedicu, koja je ovdje često obitavala.

Naša učenička zadruga „Rašeljkica” često u radovima koristi ovaj prirodni fenomen kao motiv. Ove godine su se udružile četiri zadružne sekcije (likovna, mladi tehničari, zaštita okoliša i Breljanski vrt) i napravile gipsani odljev Kamen Brela kao sliku.

U radu su koristili: gips, drvene letvice, šaraf sa leptir maticom, drvofix ili pattex, tempere, bezbojni lak, silikon i glinamol.

Najprije je iz glinamola oblikovana matrica suvenira. Za izradu kalupa na matricu su nanijeli sloj silikona koji su oblikovali uz pomoć smjese vode i sredstva za pranje suđa. Silikon se na matrici sušio 24 sata. Prije izlijevanja otopine gipsa i vode, kalup je premazan tankim slojem ulja da bi se lakše izvadio poslije sušenja.  Osušene gipsane odljeve nakon vađenja iz kalupa po potrebi su brusili i bojali temperama i akrilnim bojama.

Nakon toga su izrađivali drvena postolja. Drvene letvice su prvo izmjerili i onda izrezali na željenu duljinu. Zatim su ih brusili i bušili rupe za povezivanje šarafom. Nakon lakirana postolja, drvofiksom su lijepili izrađeni gipsani odljev kamena Brela.

Gotovi proizvod su na kraju zapakirali u kartonske kutije s prozirnim otvorom. U svaku kutiju su stavili i QR kod s opisom našeg proizvoda kao i znamenitostima našeg mjesta.

Izrada suvenira sufinancirana je sredstvima CI SDŽ u sklopu projekta „Dalmatinski suvenir“ Centra izvrsnosti poduzetništva.

Vesna Šarić, voditeljica UZ Rašeljkica

objavio: Maja Brzica   datum: 10. 6. 2022.