Neologizmi (novotvorenice) svugdje oko nas

U tjednu od 16. svibnja do 20. svibnja učenici 8. razreda su na satu Hrvatskoga jezika proveli školski projekt "Neologizmi (novotvorenice) svugdje oko nas''.

Aktivnost je trajala tri školska sata. Na prvom satu učenici su dobili tekst bogat neologizmima koji su čitali naglas te su svojim riječima objašnjavali značenja neologizama. Slijedio je zadatak za rad u paru – pisanje kratkog teksta u kojem su trebali upotrijebiti najmanje deset neologizama. Ovaj zadatak su počeli izvršavati prvi sat i nastavili tijekom drugog sata. Pri pisanju teksta data im je mogućnost korištenja mrežne stranice rjecnik.neologizam.ffzg.unizg.hr. Učenici su sami birali temu o kojoj će pisati, zatim su u parovima pronalazili potrebne neologizme i nakon toga su sastavljali svoj tekst. Vrsta teksta također nije bila određena - učenici su imali mogućnost izabrati hoće li napisati pjesmu, dijalog, opis, izvješće, komentar i sl. Na trećem satu učenici su čitali svoje radove, a ostatak razreda je slušao i davao povratne informacije. Ovaj projekt je učenicima bio zanimljiv i rezultat istog bili su zanimljivi kreativni uradci.

Cilj ovog školskog projekta bio je omogućiti učenicima stjecanje i razvijanje dodatnih gramatičkih znanja, proširivati rječnik učenika te razvijati kritičko mišljenja kao i temeljne četiri komunikacijske vještine (čitanje, pisanje, slušanje, govorenje).

objavio: Gorana Babić   datum: 23. 5. 2022.