Posjet učenika 8. razreda Vukovaru

Učenici 8. razreda naše škole su 12. i 13. travnja bili na terenskoj nastavi u Vukovaru. Radi se o projektu u organizaciji Javne ustanove Memorijalni centar Domovinskog rata Vukovar pod nazivom „Posjet učenika osmih razreda Vukovaru“.

Na put su krenuli 12. travnja u ranim jutarnjim satima zajedno s učenicima i učiteljima iz Baške Vode. Putovanje je trajalo približno 10 sati uključujući zaustavljanja za potrebe učenika. Kada su stigli u Vukovar, dočekao ih je topli ručak nakon kojega prezentacija od sat vremena o Domovinskome ratu. Kad je prezentacija završila, osmaši su otišli u svoje sobe u hostel Dubrovnik na kratki odmor. Nakon toga, domobranski je vojnik proveo osmaše kroz vojarnu i držao im prezentaciju o bitci za Vukovar.
Nakon predavanja, do kraja dana je bilo slobodno vrijeme, koje su učenici i učitelji iskoristili za posjet vodotornju, simbolu obrane grada Vukovara.

Idući dan, naš učenik Marin Dominović osvojio je nagradu za svoje izvanredno znanje o Domovinskom ratu. Onda je uslijedio posjet Spomen domu hrvatskih branitelja na Trpinskoj cesti te posjet vukovarskoj bolnici. Tamo su vidjeli replike starih bunkera gdje su se za vrijeme rata nalazili ranjenici, kao i rupe koje su napravile bombe koje su bačene na bolnicu. Iz bolnice su učenici otišli na Memorijalno groblje žrtava, spomen dom Ovčaru, gdje su poslušali predavanja o žrtvama rata i zločinima počinjenim tamo. Posljednja destinacija bila im je Vučedolski muzej, gdje su imali priliku čuti i vidjeti jako puno o starim danima i povijesti Vučedola i ljudima koji su tamo živjeli.
Puni dojmova, učenici i učitelji su se uputili u Brela u poslijepodnevnim satima, gdje su stigli malo iza ponoći.

Adrian Dujam Jakir

objavio: Maja Brzica   datum: 2. 5. 2022.