Eko projektni dan

U okviru međunarodnog programa Ekoškole, čija smo članica gotovo 20 godina, 25. travnja smo kroz predavanja, radionice, filmske projekcije i akcije čišćenja plaže i uređenja okoliša škole obilježili Eko projektni dan.

Učenici razredne nastave su se nakon 1. školskog sata zajedno sa svojim učiteljicama uputili u Soline sa zadatkom čišćenja plaže. Zadatak nije bio težak, jer su naše plaže dosta uredne, a vrijeme je naprosto mamilo na igru. Učenici su bili vidno sretni što su nakon dugo vremena svi zajedno izašli van škole.

Za to vrijeme su učenici predmetne nastave proveli zanimljivo (i radno) jutro u školi.

Prvi sat je učenicima 5. razreda djelatnik Crvenog križa Makarska Boris Buklijaš održao predavanje o prvoj pomoći. Uz teoretski dio što napraviti u određenoj situaciji i kako pozvati hitnu pomoć, učenici su sudjelovali u demonstraciji prve pomoći u situaciji kada je druga osoba u nesvijesti te i sami na sebi demonstrirali što napraviti kada se dogodi krvarenje iz nosa. Na satu povijesti učenici su s učiteljicom Valentinom Lasić imali radionicu izrade stripa na temu „Onečišćenje u prošlosti“ te predavanje uz video projekcije „Kako su Rimljani mijenjali svoj okoliš - deforestacija i gradnja cesta“. Na Satu razrednika učenici su s učiteljicom Vanjom Sokol analizirali i komentirali rezultate provedene eko-ankete i došli do zaključka da su učenici naše škole prilično ekološki osviješteni, ali da u nekim dijelovima ima još dovoljno mjesta za napredak. Obzirom da je uvijek potrebno poticati druge na očuvanje prirode, učenici su izradili plakate s porukama o postupanju prema prirodi.

Predavanje o zaštiti morskog okoliša je prvi sat učenicima 6. razreda održao djelatnik Crvenog križa Makarska Miroslav Dudaš. Na satu prirode raspravljali su o uzrocima i posljedicama onečišćenja zraka te načinima njegova sprječavanja. Dio učenika je nakon toga radio u vrtu i sadio proljetne lukovice, a drugi dio razreda je bio na radionici gdje su se izrađivale slike s morskim motivima. Na satu povijesti šestaši su imali predavanje uz prigodnu video prezentaciju „Deforestacija i srednjovjekovna gradnja dvoraca“.

Učenici 7. razreda su na satu biologije s učiteljicom Ivanom Martinović razgovarali o važnosti očuvanja bioraznolikosti, o uzrocima izumiranja vrsta i načinima sprječavanja izumiranja.

U radionici „Pepeljara za plažu“ pod vodstvom učitelja Nina Filipovića sudjelovali su učenici 6. i 7. razreda. Učenici su bojali i oslikavali različite limenke koje će se koristiti kao pepeljare u ljetnim mjesecima. Svrha ove radionice nije bila samo potaknuti likovnu kreativnost učenika već i upozoriti učenike na važnost očuvanja okoliša, kao i REUSE filozofija koja potiče ljude na višekratno korištenje nekih predmeta i materijala u svrhu smanjenja količine otpada koju proizvodimo. Učenici 8. razreda su osmislili natpis na hrvatskom, engleskom i njemačkom jeziku, a koji će biti postavljen uz pepeljare. Isti su i plastificirali da bi ga zaštitili od meteoroloških utjecaja.

Učenici 8. razreda su s učiteljicom Tinom Ninčević izrađivali cvijeće od plastičnih boca, karton za jaja, jednokratnih maski, štapića za uši i čačkalica. Pokazali su svoju kreativnost te naučili još jedan način kako iskoristiti materijale za recikliranje. Nakon toga su na satu kemije slušali predavanje učiteljice Vesne Šarić o izgledu pčela, sastavu pčelinje zajednice i načinu njihovog razmnožavanja. Učenici su naučili načine samopomoći koje trebaju znati kod uboda ose i pčele. Nabrojali su pčelinje proizvode te ulogu pčela u ekosustavu. Na satu Hrvatskoga jezika učenici su pod mentorstvom učiteljice Gorane Babić interpretirali književno djelo za cjelovito čitanje „Starac i more“ (uz raspravu o biljnim i životinjskim vrstama na Kubi) te 2 neknjiževna teksta ekološke tematike „Stablima žele spriječiti širenje pustinje“ i „Bračni par u 20 godina zasadio milijun stabala“. Odgovarali su na pitanja te raspravljali o sprječavanju dezertifikacije i deforestacije radeći u skupinama.

Kao i proteklih godina, projektni dan je prošao u veselom tonu, a slike pogledajte u priloženoj prezentaciji.

/upload/os-drftudjmana-brela/images/newsimg/1279/File/Eko%20projektni%20dan%202022..ppsx

objavio: Maja Brzica   datum: 26. 4. 2022.