Svjetski dan svjesnosti o autizmu

U posebno odgojno-obrazovnoj skupini smo obilježili Svjetski dan svjesnosti o autizmu, koji se svake godine obilježava 2. travnja.

Poremećaj iz spektra autizma je vrlo složen neurorazvojni poremećaj koji zahvaća sve aspekte dječje ličnosti (Bujas Petković, Frey Škrinjar i suradnici, 2010). Uzrok ovog poremećaja je još uvijek nepoznat. Kod ove populacije ističu se značajna oštećenja u socijalnoj interakciji i komunikaciji. Često su prisutni ograničeni, repetitivni i stereotipni obrasci ponašanja, interesa i aktivnosti. Djeca s poremećajem iz spektra autizma često imaju i poteškoće sa senzornim podražajima. Najčešće su osjetljiva na "zvuk i dodir“, no isto tako i na okus, intenzitet svjetla, boje i mirise (AZOO, 2008). Mogu čuti zvukove koji su pretihi za druge ljude, ali se boje iznenadnih zvukova ili određene zvukove uobičajene frekvencije predočavaju kao nepodnošljive. Za njih svjetlost može biti zasljepljujuća, određene boje mogu im stvarati nelagodu zbog toga što ih smatraju previše intenzivnima. Imaju poteškoće u izražavanju svojih osjećaja, želja, potreba, sposobnosti i problema s kojima se svakodnevno bore, a što se odražava na njihovo ponašanje koje može biti vrlo neobično.

Djeca s poremećajima iz spektra autizma kao i sva druga djeca prvenstveno trebaju ljubav, druženje i toplinu. Vole se igrati na drugima možda neobičan način te se vole družiti s drugom djecom. Važno je razumjeti njihove potrebe i pružati im prilike za sudjelovanjem u našem društvu.

Naše smo učenike u posebno odgojno-obrazovnoj skupini na obilježavanje njihovog dana iznenadili s hrpom plavih balona. Zašto baš plavi baloni? Plava boja predstavlja dječake s poremećajem iz spektra autizma, jer je 4 puta češći među dječacima nego među djevojčicama. Nakon igre s balonima, učenici su uz pomoć učiteljice i pomoćnica u nastavi bojali srca u obliku slagalice.

Mateja Šošić, uč. edukator rehabilitator

objavio: Maja Brzica   datum: 5. 4. 2022.