Čuvari baštine i Dalmatinski suvenir

Na ovogodišnjim natječajima Centra izvrsnosti Splitsko-dalmatinske županije „Čuvari baštine“ i „Dalmatinski suvenir“ izabrana su dva naša projekta za financijsku potporu – Knjižica breljanskih toponima i Kamen Brela.

Pod vodstvom učiteljica hrvatskoga jezika Gorane Babić i Vanje Sokol učenici će istraživati breljanske toponime. Toponimi su vrlo važan dio baštine jer ukazuju na specifičnosti ovoga dijela Dalmacije (lokalnog zavičaja), posebnosti mjesta, kao i vezanost uz imena, odnosno prezimena i obiteljske nadimke stanovnika. Učenici će istraživačkim radom pobliže upoznati lokalne toponime od kojih neki već polako padaju u zaborav jer se odnose na napuštene dijelove mjesta (edukativna knjižica u službi promicanja zavičajne baštine). Projekt će se provoditi od tijekom 2. polugodišta, s tim da bi ova knjižica za Dan škole u svibnju trebala ugledati svjetlo dana. Učenici će izraditi i prezentaciju i video uradak koji će prikazati hodogram projekta kao i 2 interaktivne karte - najpopularnijih breljanskih lokaliteta, te karta široj javnosti nepoznatih breljanskih kulturno-povijesnih lokaliteta. Učenici će također s učiteljicom povijesti Valentinom Lasić izraditi pomoću 3D printera model Napoleonove ceste koja je u rujnu 2017. uvrštena u registar kulturnih dobara RH te je postala poučna pješačka staza dostupna posjetiteljima. U provedbi cijelog ovog projekta imat ćemo i financijsku potporu TZO Brela i Općine Brela.

Na projekt „Dalmatinski suvenir“ prijavila se naša zadruga Rašeljkica pod vodstvom učiteljice kemije i voditeljice zadruge Vesne Šarić. Naša zadruga ima u planu napraviti suvenir s motivom kamena Brela. Učenici će biti uključeni u cijeli proizvodni proces, koji obuhvaća: planiranje rada, nabavu materijala i opreme, proizvodnju proizvoda, promidžbu i prodaju proizvoda. Kalupe za ovaj suvenir učenici će napraviti uz pomoć 3D printera kojeg je škola nedavno nabavila. U napravljene kalupe će se uliti smjesa gipsa i vode. Kad se smjesa osuši, vadi se iz kalupa, lagano se brusi kako bi se dobio prikladan oblik te se boja. U međuvremenu učenici izrađuju stalak (štafelaj) na kojem će zalijepiti ovaj suvenir. Proizvod će se na kraju zapakirati u odgovarajuću kutiju, u kojoj će biti i QR kod preko kojeg kupci mogu saznati više o znamenitostima Brela.

objavio: Ivana Ravlić   datum: 20. 10. 2021.